26 Şubat 2012 Pazar

KARAĞALAR TAŞLIĞI (HAREMİN KORUYUCULARI)


       Osmanlı haremini tam olarak ne zaman Kızlar ağası ,Kara Haremağası veya Darüssaade Ağası olarak da anılan ağaların korumaya başladığı bilinmemektedir.
 


Karaağalar taşlığında bulunan karaağalar koğuşunun bir yanında Karaağalar mescidi, diğer yanında vezir rütbesinde ki Darüssaade Ağasının odalar ve hamamdan oluşan dairesi bulunurdu.  Zarif çinilerle süslü olan bu iki katlı dairenin ikinci katında şehzadeler özel dersler aldıklarından buraya Şehzadeler okul’u   da denilmektedir.

ŞEHZADELER OKULU
Başlıca görevi harem’in kapılarında nöbet tutmak, giriş çıkışları kontrol etmek ve dışarıdan içeriye kimseyi sokmamak olan taşlığın çevresinde Hazinedar DAİRESİ,Muhasipler Dairesi,Enderun avlusu’n da ki  gibi bir eğitim yeri niteliği taşıyan kara ağalar koğuşu ve Şehzadeler Mektebi yer alır.

Koğuşun alt katında büyük bir ocak bulunur, ocağın yanında bir davul ve bir falaka asılı durur. Davul ile ramazan ayında harem halkı sahura kaldırılır, falaka ile suç işleyenler Karağalar cezalandırılırdı. Falaka kullanılmadığı zaman bile duvarda asılı tutulurdu.


CÜMLE KAPISI