21 Mart 2012 Çarşamba

500.YIL VAKFI TÜRK MUSEVİLERİ MÜZESİ

Bu haftaki müze gezimde  11.03.2012 Pazar günü taksimdeki tünel tarafında zannedipte 1 saat aradığım, çevredeki kitapçıların adını ilk defa benden duydukları için yüzüme şaşkınlıkla bakıp bilmiyoruz  dedikleri , hatta beyoğlu belediye zabıtalarının bile adını dahi duymadığı müzeyi sonunda  Güneşli bir istanbul sabahında 18.03.2012 Pazar günü bulduğum  500.yıl vakfı türk musevilerinin müzesini tanıtacağım.

Zülfaris sinagogu olarak bilinen bina daha sonra 2001 yılında müzeye çevrilmiş.Küçük ve çok sevimlii bir bina. Birkaç merdivenle ana kapıdan içeriye girilmekte.

3 katlı olan binanın , giriş bölümü Ana Sergi Salonu olarak kullanılmakta. Bu salonda Türk yahudilerinin kültürel mirasları, müslüman geniş toplumla beraberlik ve etkileşimi  ile ülkenin sosyal ve devlet yaşamına katılmaları obje, belge ve fotograflarla sergilenmektedir.
RESİMLER GİRİŞ BÖLÜMÜ ANA SERGİ SALONUNDAKİ ESERLERE AİTTİR.İkinci katta Galeri bölümü bulunmaktadır. Sağ bölümdeki panolarda insan görüntüleri yer almaktadır.


Alt katta ise Etnografya bölümü olan salon bulunmaktadır. Burda aile yadigarı objeler, doğum,sünnet,çeyiz,düğün giysileri, gelinlik,damatlıklar bulunmaktadır.

Çıkışta bir anı defteri konularak ziyaterçilere sunulmuştur. Boş vaktinizde muhakkak  uğramanızı hatta binanın alt katındaki kitapçıdan işinize yarayacak hediyelikler, kitaplar bulacağınızdan eminim.

Müzenin kuruluş amacı ;
1  1326'da, Orhan Bey'in Bursa'yı fethiyle başlayan...
1  1492'de, İnanç ve gelenek özgürlüklerini kaybetmektense İspanya'yı terk etmeyi
y  yeğleyen Sefarad Yahudilerine kucak açan Bayazıd II ile devam eden...
   Tarih boyunca günümüze kadar süre gelen...
700 yıllık bir beraberliğin öyküsünü, etkileşmeyi ve Türk Ulusunun insancıl hoşgörüsünü, tarihi belgeler, bilgiler ve objeler desteğinde, yurt içinde ve dışında tanıtmaktır.

 Zülfaris Sinagogu - Kal Kadoş Galata Müze'yi barındıran ve temel tonozlarından anlaşıldığı kadarıyla Cenevizliler zamanına ait olduğu sanılan bu alanda 1671'de bir sinagog mevcuttu. 
1823 (25 Safer 1239) - Cemaat arşivlerinde adı Kal Kadoş Galata (Galata Kutsal Sinagogu) olarak geçen, ancak, sokağın eski adı olan ve Osmanlı'ca gelin perçemi anlamına gelen Zülf-ü Arus sözcüğünün halk arasında kısaltılmış şekli Zülfaris adıyla tanınan ve anılan sinagog binası eski temeller üzerinde inşa edildi. 1882 (Ellul 5642) - Mermer Ehal, etrafındaki çerçevedeki yazıda okunduğuna göre, Galata'da doğan ve yaşayan Rahmetli Hayim'in oğlu Semuel Malki tarafından Hayim'in malları ile yaptırıldı.
1890 - Bina, Kamondo ailesinin maddi katkısı ile esastan tamir edildi.
1904 (Nisan 5664) - Tüm törenlerin ve çoğu düğünlerin icra edildiği sinagogun içi ve dışı, Saadetlu Jak Bey de Leon Başkanlığında Galata Musevi Cemaati tarafından, Yahudi olan ve olmayan ziyaretçilere mahcup olmamak için tamir ve restore edildi.
1968 - Yeniden esaslı bir tamir gördü.
1979 - İstanbul'da yaşayan Trakya kökenli Yahudilerin ibadetine tahsis edildi.
1983 - Zülfaris Sinagogunda son düğün.
1985 - Çevrede ikamet eden cemaat yokluğundan ibadethane işlevi sona erdi ve kapandı.
1992 - Bina, sahibi olan Neve Şalom Vakfı tarafından, Müze kurulmak üzere 500.Yıl Vakfı'na tahsis edildi. 25 Kasım 2001 - Sinagog binası, Kamhi ailesinin maddi ve Jak Kamhi'nin değerli katkıları, Naim A. Güleryüz'ün vizyon ve tasarımı ile 500. Yıl Vakfı tarafından Müze olarak düzenlenerek hizmete girdi.
Sayısız sevinçli ve acıklı törene sahne olan Zülfaris'in tarihinde anlamlı anlarından biri, Ağustos 1856'da İstanbul'u ziyaret eden, Paris Yahudi Hayırsever Cemiyeti Başkanı Albert Kahn tarafından, Kırım Savaşı'nda Rusya'ya karşı Osmanlı yanında yer alan Fransız ordusunda yaşamını yitiren Yahudi askerler anısına düzenlenen ve Kurmay Albay Garbi Bey komutasında bir Osmanlı askeri müfrezesinin de hazır bulunduğu anma törenidir.

Adres: Karaköy meydanı Perçemli sokak Karaköy
         
Telf: 0212 292 63 33-34

Ziyaret saatleri
Pazartesi ve Perşembe    10:00 -16:00
Cuma ve Pazar         10:00- 14:00
Cumartesi ve bazı özel günlerde kapalı.
NOT: Müzeyi tanıtmam için gerekli izni veren Müze yönetimine ve bu müzeyi toplumumuza kazandıranlara canı gönülden teşekkür ederim....