19 Mart 2012 Pazartesi

İŞ BANKASI MÜZESİ
17.03.2012 cumartesi öğleden sonramı  Cumhuriyet’in ilk bankasının müzesi olan İş bankansı müzesine ayırdım. Eminönüne yolu düşenlerin muhakkak önünden pek çok kere geçtiği o muazzam binanın içine girince daha önce enden gezmedim diye hayıflanamaya başlıyor insan. 3 katlı olan bina giriş kat , 1. kat ve bodrum katından oluşmaktadır.
Müzeye 1. kattan geziye başlanıyor. 1. kata çıkarken mermer merdivenlerle çıkarken orta sahanlıkta Atatürk’ü büstü ziyaretçileri karşılamaktadır. Bu katta 8 salon bulunmaktadır. Her salonda farklı objeler sergilenmekte. Bankalarda kullanılan hesap makineleri, telefon santralleri, daktilolar , kumbaralar vs. vs. Birde Atatürk salonu bulunmaktadır.

1. kattan tekrar girişin yapıldığı giriş kata indildiğinde ise şişe cam fabrikasınıda üretilmiş muazzam parçaları görebilirisniz.
Giriş katından inilen alt katta ise muhteşem bir ışık yolu sizi karşılamaktadır. BIşık yolunun sonunda kasa dairelerine ulaşılmakta , burada ana kasa dairesi, kiralık kasaların bulunduğu daire ve bir toplantı salonu mevcuttur. Ücretsiz olan bu müze sadece Pazaratesi günleri kapalıdır. Diğer günler ise saat 10:00 dan 18:00 kadar açık.

Yolunuz eminönüne düşmese bile sırf bu müzeyi görmek ve eminönünde balık ekmek yiyerek biraz nostalji yapıp güzel bir gün geçirebilriisniz.


Adres: Hobyar mahallesi bankacılar cad. no:2 BAHÇEKAPI –EMİNÖNÜ

Telelefon: 0212 511 13 31

          Nimet ablanın hemen arkasındaki cadde olup garanti bankaısnın karşıdır