15 Nisan 2012 Pazar

PARGALI İBRAHİM PAŞA SARAYI – TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ ESKİ
ÇARDAKLI GİRİŞ KAPISI 1582' DE MİMAR SİNAN TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.
 SARAYLA ARASINDA Kİ TAPU DAİRESİNDEN DOLAYI  SARAYLA BAĞLANTISI KALMAMIŞ VE BAKIMSIZ BİR ŞEKİLDE KADERİNE TERK EDİLMİŞ DURUMDA. Bu cumartesi öğleden sonra ki ilk  durağım  yine bir saray. Muhteşem yüzyıl dizisini izleyenler hemen hatırlayacaktır Pargalı Sadrazam İbrahim paşa’nın sarayı. Sarayda sergilenen eserlerden başka sarayın şahane bir bahçesi bulunmaktadır. Özelikle yazın bu bahçenin keyfine doyum olmaz.

Tarihi yarımadayı gezmeye niyetlenenlere küçük bir önerim olacak; tarihi gezinize  en son bu sarayı saklayın. Bu sarayın  en büyük özelliği tarihte pek çok eğlenceye, olaylara ev sahipliği yapmış   olan Sultanahmet meydanı ( hipodrom)’  na sarayın terasından tepeden bakma  imkanını bulmanızdır.

Geçmişe yaptığınız yolculuğa biraz ara verip dinlenmek  için verdiğiniz mola da sarayın bahçesinde bulunan ve Türk kahvesi ile meşhur bir kafe de soluklana bilir, karşınızdaki şahane eser Sultanahmet camine bakarken kum ocağında pişmiş kahvenin keyfine doyum olmadığını göreceksiniz.
İbrahim Paşa Sarayı, Kanuni Sultan Süleyman'ın damadı ve ikinci veziri olan Pargalı Damat İbrahim Paşa'ya ait İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda bulunan saraydır. Daha önce At Meydanı Sarayı olarak bilinen yapı İbrahim Paşa'nın Kanuni'nin kızkardeşi ile evlenmesinden sonra İbrahim Paşa Sarayı olarak anılmaya başlanmıştır. Günümüzde Türk ve İslâm Eserleri Müzesi olarak kullanılmaktadır.
İbrahim Paşa'nın 1536'da söylentiye göre Hürrem sultan tarafından boğdurulmasından (padişah ailesinin kanının dökülmesi usul olarak edep dışı olduğundan bu tip kişiler tarihte hep boğdurulmuşlardır.) sonra da aynı adla anılmış, başka sadrazamlarca da kullanılmış, kışla, elçilik sarayı, defterhane, mehterhane, dikimevi ve cezaevi gibi işlevler yüklenmiştir.
SARAYIN ÜST KATINDA SERGİLENEN ESERLER


SARAYIN ALT KATI ETNOGRAFYA BÖLÜMÜ BULUNMAKTA


Saray'ın bahçesinde yıllara meydan okumuş koca bir yaşlı  çınar heybetiyle durmaktadır.
BOY 30  M KAİDE ÇAPI 207 CM
TAHMİNİ YAŞI +200


SARAYIN BAHÇESİNDEKİ MÜZE KAFE
Müze kafe'nin güler yüzlü personeline teşekkür ederim.Müze Pazartesi hariç hergün açık.
Telf: 0212 518 18 05


Not. Resimler bana aittir izinsiz kullanılamaz.