19 Nisan 2012 Perşembe

SİRKECİ PTT MÜZESİ

İstanbulun pek bilinmeyen müzelerinden biri olan PTT müzesini tanıtacağım size. Hergün yüzlerce insanın gelip geçtiği binann bir müze olduğunu çok az kişi bilmektedir. Müzeyi gezmeden önce içinin bu kadar enteresan ve etkiliyeci olacağını hiç tahmin etmemiştim. Fakat en kötü tarafı müzede resim çekilmesinin yasak olması. Bunun üzerine resim çekememenin burukluğu ile müzeyi gezdim ve genel müdürlükten aldığım izinle onların internet sitesindeki resimleri paylaşıyourm.

Merdivenle çıkılan tarihi binanın kapısından içeri girilince giriş sahanlıkta postacıların giydikleri  kıyafetler sergilenmektedir. Zemin kat olmak üzere toplam 3 kattan  oluşmatadır.
Müzenin 1. katında Manastırlı Hamdi Bey’in odası ve Pul Bölümü sergilenmektedir.

PUL BÖLÜMÜ;
Pul ilk olarak 6 mayıs 1840 tarihinde sör Rowland Hill öncülüğünde İngiltere’de basılmıştır. Yurdumuzda ise 1863 yılında  Agah Efendi’nin öncülüğünde basılmıştır. Bu bölümde 1919-1921 yıllarına ait pullar bulunmkatadır.2. katta ise ;

  • Posta bölümü; Posta hizmetleri 23 Ekim 1840 yılında başlamıştır.
  • Postada kullanılan damga ve mühürler
  • Osmanlı döneminde kullanılan posta çantaları
  • Posta tatarlarının kullandıkalrı silahlar  sergilenmektedir.
Posta Tatarları; Posta nakli develerle ve atlarla yapılmaktaydı, bu işi yapanlarada Posta tatarları denirdi.

  • Telgraf,Telefon ve Santral Bölümü; İlk telgraf hattı Edirne-Şumnu arasında kuurlmuştur ve bu hattan 9 Eylül 1855 yılında ilk telgraf çekilmiştir.