22 Mayıs 2012 Salı

BEYAZIT MEYDANI

Bizans döneminde kentin en büyük meydanı olarak inşa edilmiş olan  bu meydanın ortasında dev boyutlu zafer takının üzerinde yer alan bronz boğa başlarının bulunmasından dolayı meydana Form Tauri” meydanı denilmiştir. Günümüzde üzerinde imparatorun heykeli bulunan zafer takından birkaç kalıntı sütün  Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesinin önünde bulunmaktadır.
Kütüphanenin tam karşı caddesinde Laleliye  giderken sağ tarafta Hürrem Sultan tarafından yaptırılan Beyazıt Hamamı bulunur. Hamamın adı daha sonra hamamda çalışan  Arnavut asıllı  Halil adında bir kişinin çıkardığı isyandan sonra Patrona Halil hamamı olarak da anılmaya başlanmıştır. (Günümüzde tadilatta olan  hamamın tadilatı bittiği zaman  detaylı bilgiyi daha sonra vereceğim. )

 

1500 yıllarında yapımına başlanılan   ve 1554 yılında bitirilen Beyazıt külliyesi de bu meydandadır.  Külliyenin medresesi günümüzde Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi olarak  varlığını sürdürmektedir. Müze restorasyon çalışmalarından dolayı kapalıdır. 

TÜRK VAKIF HAT SANATLARI MÜZESİ

 Külliye’nin imareti de  1884 yılında kütüphaneye çevrilmiş olup günümüzde Beyazıt Kütüphane’si olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Sahaflar ve Kapalı çarşı’da bu meydanda bulunmaktadır.