21 Haziran 2012 Perşembe

Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz


"Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz" Ziya paşa’nın en sevdiğim sözüdür.


Söylenen  sözlere, vaat edilenlere ,   atılan nutuklara hiç ehemmiyet vermedim vermem de .  Kişinin yaptıklarına bakar ,   sergilediği davranışlara göre  karar veririm.

Kişi şahsi çıkarlarına uyan durumlarda gayet sevimli ,   hoşgörülü olabilir önemli olan şahsi çıkarlarına ters düşen durumda   adam gibi durabiliyorsa ,  menfaati olmadığı zamanlarda  çirkefleşip çamur atmıyorsa  işte o zaman  kalitesi onu ortaya koymaktadır.  Kişiler sahip olduklarıyla değil kendi yaptıkları ile anılırlar.  

Aklı olmayana deli deriz, fakat birde ahmaklar vardır. Bunlar  herkesin çevresinde muhakkak bir ya da birkaç tane bulunur bunlardan. Bu enteresan tipler akıllarını kullanamadıkları için hiç tanıyıp etmedikleri kişiler hakkında bol keseden atıp atıp tutarlar.  Kendilerini hep karşılarındakinden üstün görme kompleksinde yaşadıklarından ve ahmak olduklarından kendilerine aynada bakmayı hiç akıllarına getiremedikleri gibi , Lafla Peynir Gemisi’nin yürümediğini kavrayamadıkları  için  hiçbir zaman  sırtlarında  ne kadar çok kamburları olduğunun da  farkında olamazlar. Bulundukları ortamda her haltı yiyip , bir süre sonra tuz kokmaya başlayınca , foyalarını örtecek kılıf bulamadıklarında  , yalan yamaları tutmamaya başlayınca hemen ortamı kötülemeye, etrafındakileri karalamaya başlarlar.

Aslında bilmezler ki  toplum ahlakına uygun olmayan yaşam tarzları onların kişiliklerinin belirleyici olması bakımından    en büyük referanslarıdır.   Ve onların hayatları boyunca üzerlerinden çıkaramadıkları etiketleridir….. 
‘’ Ahmaklığın en büyük kanıtı aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemektir. ‘’
EINSTEIN


LUSY
21.06.2012