27 Haziran 2012 Çarşamba

MEHMET TALAT PAŞA KONAĞI


Mehmed Talat Paşa 1874, Kırcaali - 15 Mart 1921, Berlin), İttihat ve Terakki kurucularından ve önde gelen liderlerindendir. Posta ve telgraf nazırlığı, milletvekilliği, dahiliye nazırlığı ve 1917'de sadrazamlık yapmıştır. 1909 yılında kurulan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasının ilk büyük üstadı olarak 1 yıl görev yapmıştır.[1][2]

I. Dünya Savaşı sırasında Ermenileri sürgün etmek için Tehcir Kanununun çıkarılmasınında etkin rol oynamıştır. Bolşevik Devriminin gerçekleşmesiyle savaştan çekilen Rusya ile 3 Mart 1918'de imzalanan Brest Litovsk Barış Antlaşması'na Osmanlı Devleti temsilcisi olarak imza atan Talat Paşa'nın çabaları neticesinde Rusya, 1878'de 93 Harbi sırasında işgal ederek aldığı tüm toprakları (Ardahan, Kars, Artvin ve Batum) Osmanlı Devleti'ne geri vermiştir.

Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'ndan yenilgi ile ayrılacağı görülünce İttihat ve Terakki'nin bir kısım ileri gelenleri ile birlikte 1918 yılında ülkeyi terk etmiş, 15 Mart 1921 tarihinde, Berlin'de bir Ermeni komitacı Sogomon Tehliryan tarafından suikast’ e  uğrayarak yaşamını yitirmiştir. Suikastçı, Alman Mahkemesinde 1,5 günlük bir yargılama sonrasında beraat etmiştir.

Mehmet Talat Paşa'nın mezarı, 1943 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye'ye taşınmış ve Abide-i Hürriyet şehitliğine gömülmüştür.

Geldiği yeri unutmayıp bu mütevazı konakta yaşamıştır.