11 Haziran 2012 Pazartesi

YAHYA KEMAL BEYATLI


Beyazıt’tan Divan yoluna giriş yaptığımızda sağ tarafta Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Medresesinin avlusunda  solda küçük mütevazı  bir yapı olan   Yahya Kemal’in müzesi bulunmaktadır.  Medresenin sebili  bakımsız  durumda olsa da diğer yerler daha bakımlı şekilde faaliyetlerine devam etmekte.  Kubbealtı denilen binada bulunan müze yetkilisi  den istenildiğinde çok akıcı bir dille yazar hakkında gereken tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.
                                                                    
                                                         KUBBE ALTI
                                               


SEBİLİN GİRİŞ KAPISI


                                                  YAHYA KEMAL BEYATLI MÜZESİ
YAHYA KEMAL BEYATLI

Yahya Kemal Beyatlı (gerçek adı: Ahmed Agâh) (d. 2 Aralık 1884, Üsküp - ö. 2 Kasım 1958, İstanbul), Türk şair, yazar, siyasetçi, diplomat.

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin en büyük temsilcilerinden biridir. Türk edebiyatı tarihi içinde "Dört Aruzcular"'dan biri olarak kabul edilir (Diğerleri Tevfik Fikret, Mehmet Âkif Ersoy ve Ahmet Haşim'dir). Sağlığında Türk edebiyatının baş aktörleri arasında kabul edilmiş ancak hiç kitap yayınlamamış bir şairdir.

Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nde milletvekilliği ve bürokratlık gibi siyasi görevler üstlenmiştir.Yahya Kemal'in sağlığında hiçbir kitabı yayımlanmamıştır, onun vefâtından sonra açılan 'Yahya Kemal Enstitüsü; şairin, edebiyat tarihçisi Nihad Sami Banarlı tarafından derlenen eserlerini yayınlamıştır.

1961 yılında Çarşıkapı’da Karamustafapaşa Medresesi’nde Yahya Kemal Müzesi açıldı.

1968 yılında Hüseyin Gezer tarafından yapılan bir heykeli İstanbul’daki Maçka Parkı’na yerleştirildi.

KİTAPLARI: