3 Temmuz 2012 Salı

EMİRGAN KORUSU


İstanbul’da oksijeni en bol yerlerden biri neresidir diye sorarsanız Emirgan Korusu başta gelir. Öyle illa araba olmadan gidilmez düşüncesindeyseniz bilin ki yanılmaktasınız. Taksimden veya   Beşiktaş’ tan otobüsle de gidilme imkanı mevcut.  Koruya hafta içi gitmenizi tavsiye ederim, hem  korunun daha sakin olması hem de trafik hafta sonuna göre daha rahat. Birde ayağınıza gayet düz ve rahat bir terlik  giymenizi öneririm çünkü koruda pek çok yol yokuş. 

Koruya girdiğinizde yokuş yukarı devam eden  sağdaki yol sizi sarı ve beyaz köşk istikametine götürmekte. Pembe   köşke gelmeden  hemen sizi karşılayan yol ayrımında korunun yerleşim  planını anlatan bir pano  bulunmakta, buraya göz atmanız koruda planlı bir gezi yapmanızı kolaylaştırır.

                                                                        PEMBE KÖŞKKoru’nun girişindeki sol taraftaki yolu takip  ederseniz  Sarı Köşk’e ulaşır yapay gölde ördekleri seyreder  daha sonra Beyaz Köşk ve  Pembe Köşke uğrayıp tekrar çıkış yoluna doğru döne bilirisiniz.  Sarı Köşkte kahvemizi içip soluklandıktan sonra teneffüs ettiğimiz  bol oksijenin de verdiği rahatlama  ve biraz da tatlı bir yorgunlukla uykumuz gelmeye başladığından evin yolunu tuttuk. Bir başka gezide buluşmak dileğiyle.

                                                                     SARI KÖŞK

                                                                   YAPAY GÖL
KORUNUN TARİHÇESİ
Koru, 17. yüzyılda Osmanlı padişahı IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han'a armağan edilmiştir. Daha önce Feridun Bahçeleri olarak anılan bölge bundan sonra Emirgân Korusu olarak anılmaya başlanmıştır. Yüzyıllar boyunca pek çok kez el değiştirmiş, 19. yüzyılda Osmanlı Padişahı Abdülaziz tarafından Mısır Hıdivi İsmail Paşa'ya verilmiştir. 1871-1878 yılları arasında koru içinde 3 köşk yaptırılmıştır. Günümüze de ulaşan bu köşkler Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılmaktadır. 1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar'ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açılmıştır.