3 Eylül 2012 Pazartesi

AYNALI KAVAK KASRIŞehrin ortasında yeşillikler içinde ruhunuzu  dinlendirecek  bir sükûnet arıyorsanız Aynalı kavak Kasrı’na gitmenizi öneririm.  Hafta içi sakin olan kasır hafta sonları hayli kalabalık Ana girişten içeriye adımınızı attığınız anda Kasır bir tablo gibi sizi karşılamakta.  Yeşillikler içerisinde ,çim ve çiçek kokularının birbirine karıştığı ,bin bir renk kelebeklerin uçuştuğu, kuş seslerinden başka bir şeyin duyulmadığı bahçesinde dolaşıp, havuz başında mis kokulu kahvenizi yudumlarken adeta huzurun damarlarınızda dolaştığınızı hissetmektesiniz.  Bende bıraktığı izlenimler bunlar umarım sizde hoş vakit geçirirsiniz.


 Tarihçesi ;
Osmanlı Devleti’nin İstanbul’daki dördüncü büyük sarayı  olan Tersane Sarayı, diğer adı ile Aynalıkavak Saray’ın dan günümüze ulaşabilen tek örnek, bugünkü Aynalıkavak Kasrı’dır.

İstanbul’u fethinden sonra, Osmanlı sultanlarının da ilgisini çeken bu büyük koruluk, bölgede kurulan Osmanlı Tersanesin den dolayı, bahçeleriyle birlikte “Tersane Hasbahçesi” adıyla anılmaya başlar. Hasbahçe içinde bilinen ilk yapı, Kaptan-ı Derya Halil Paşa’nın Sultan I. Ahmed (1603–1617) için 1613 yılı sonlarında yaptırdığı kasırdır. Daha sonraki dönemlerde yeni köşkler, kasırlar ve bunlara ait ilave yapılarla, Tersane Sarayı son şekline kavuşur. Sarayın setler halinde yükselen geniş bahçesinde, Haliç’e bakan yeni kasırlardan biri de, Sultan III. Ahmed’in (1703–1730) şehzadeleri için düzenlenen sünnet düğününe sahne olan Aynalıkavak Kasrı’dır.

1715 seferinden sonra Venediklilerin III.Ahmet’e hediye ettikleri gayet büyük olan aynalar Tersane Sarayı’nda kullanılmıştır, kavak kadar büyük olan bu aynalardan dolayı AYNALARI KAVAK SARAY tabiri ile anılmaya başlanmış daha sonrada  Tersane Sarayı AYNALI KAVAK SARAYI olarak  anılmıştır.
1802–1803 yıllarında tamamen yıkılan Saray’dan geriye sadece Aynalıkavak Kasrı kalır.
Protokol kapısından girilen ilk bölüm Divan hanedir. Yan tarafta  III. Selimin beste yaptığı Beste Odası /Arz odası bulunur. Bu odanın içinde üzerinde Osmanlı arması bulunan  abdest alınan yer mevcuttur.  III.Selim bu kasrı  beste ve müzik çalışmaları için kullanmıştır.

Sol tarafta Cümle Kapısının tam karşısında  hizmetlilerin kullandığı servis kapısı bulunur . Buradan geçilince Şam işi mobilyaların olduğu oda ve genel misafir salonu mevcuttur. Odanın yan tarafında ise Padişahın dinlenme odası ve havalandırması olan wc bulunmaktadır.

Binanın alt katı  ise hizmetkarlara ayrılan bölümdür. Bu katta mutfak,wc’ler ve kiler bulunmaktadır. Günümüzde ise bu katta Abdülaziz’in torunu Gevher Osmanoğlu Fatma Gevher Sultan’ın bağışladığı notalar ve çeşitli müzik aletleri sergilenmektedir.