20 Ocak 2013 Pazar

AYASOFYA PADİŞAH TÜRBELERİ


Sultanahmet’ te  muhteşem Pazar kahvaltısından  sonra soluğu Ayasofya Türbelerinde aldım.  Ayasofya’dan Topkapı Sarayı’na giden yolda sol tarafta olan türbe Pazartesi hariç her gün  saat 16:00 ya kadar ücretsiz ziyaret edilebilmekte.  

Burası aslında Ayasofya müzesinin bahçesi olsa da girişi Ayasofya müzesin den ayrı.  Türbede Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan’ın oğlu 3. Selim ve eşi tarihe adını cariyenin gelini diye yazdıran Nurbanu Sultan , 3.Selim’in ve Nurbanu sultan’ın oğlu 3. Murat ve yine tarihte Altın saçlı Safiye sultan diye anılan eşi de yatmaktadır.  Türbelerde yatmakta olan diğer Sultanlar,şehzadeler ve kızları bölüm olarak ayrı belirttim.   Muhteşem Yüzyıl dizisinden sonra bu türbenin ziyaretçi sayısının gözle görülür derecede arttığı da bilinmekte.

ŞEHZADELER TÜRBESİ

Mimar Sinan tarafından 1580 yılında III.Murat’ın annesi Nurbanu Sultan için yapılmış olsa  da III. Murat’ın  veba salgınında ölen 4 şehzadesi ve bir kızı gömülüdür.

                                                                    ŞEHZADELER TÜRBESİ
 

                         SULTAN 3. MURAT VE ŞEHZADELER TÜRBESİ YAN YANASULTAN III. MURAT TÜRBESİ

1599 yılında mimar Davut ağa tarafından yapılmıştır. Sultan III.Murat, karısı Safiye Sultan,kızları ,saray mensubu kadınlar ve şehzadelere ait sandukalar vardır.
                                                    SULTAN 3.MURAT TÜRBESİ


SULTAN I.MUSTAFA VE SULTAN İBRAHİM TÜRBESİ

Kilisenin vaftiz hane kısmıdır.  İstanbul’un fethinden sonra Ayasofya’nın kandil  yağları deposu olarak kullanılmış olup 1639 da vefat eden Sultan I.Mustafa için türbeye çevrilmiş olup 1648 de vefat eden Sultan İbrahim de buraya defnedilmiştir.  

Türbede Sultan I.Mustafa,Sultan İbrahim, Sultan I.Ahmet’in kızları, Sultan IV.Murat’ın kızı, Kaya Sultan, Sultan II.Ahmet’in şehzadeleri,kızları ile bazı hanedan mensupları da bu türbede defnedilmiştir. Toplam 19 sanduka vardır.


SULTAN III. MEHMET TÜRBESİ

Sultan I.Ahmet tarafından 1603 yılında vefat eden babası Sultan III.Mehmet için 1608 mimar Dalgıç  Ahmet ağa yaptırılmıştır.  Sultan II. Mehmet, Sultan I.Ahmet’in annesi  Handan Sultan , I.Ahmet’in şehzadeleri ve kızları , Sultan III.Murat’ın kızı Ayşe Sultanın sandukaları bulunmaktadır.
SULTAN II.SELİM TÜRBESİ

1577 yılında yapılan türbe Mimar Sinan’ın ilk yaptığı türbedir. II.Selim, eşi Nurbanu Sultan,kızları Sokullu Paşanın eşi İsmihan Sultan kızları ve şehzadeleri ile III. Murat’ın şehzade ve kızları gömülüdür.