27 Ocak 2013 Pazar

GÜLHANE PARKI

Şöyle hafızanızı yoklayıp biraz gerilere gidip 80’li yılları hatırlayanlar o zaman ki Gülhane parkında düzenlenen şenlikleri, konserleri, piknik alanlarını, hayvanat bahçesini hemen hatırlayacaklardır. Hayvanlara gereken bakımı sağlamadıklarını bildiğim için hayvanat bahçesinin buradan taşınmasının çok isabetli bir karar olduğunun  kanaatindeyim.   
Hayvanat bahçesinin buradan taşınmasından sonra , parkın içine İSTANBUL İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ açıldı. 80’li yıllarda ki  şaşalı günlerinin aksine Osmanlı dönemindeki has bahçe gibi gayet sakin bir gezi parkı haline geldi. Yazın gayet kalabalık olan park kışında pek fazla kalabalık olmasa da yürüyüş yapan tek tük insanlara rastlamaktasınız. 1saatlik bir yürüyüşten sonra kahvaltı yapmak için pek çok mekan olsa da tercihimi yeşil evden yana kullandım. Gayet soğuk Pazar sabahında yeşil evde buluştuğum dostlarımla beraber ettiğim  harika kahvaltıdan sonraki rotamız olan  Mozaik Müzesi’ne gitmek için yola koyulduk.

GÜLHANE PARKI TARİHÇESİ:

Alay Köşkü, Topkapı Sarayı ve Sarayburnu üçgeni arasında  arasın da yer alır.

Gülhane Parkı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı'nın dış bahçesiydi ve içinde bir koru ve gül bahçelerini barındırırdı. Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımı olan Tanzimat Fermanı, 3 Kasım 1839'da Abdülmecit döneminde Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından Gülhane Parkı'nda okunmuştur ve bu nedenle Gülhane Hatt-ı Hümayunu da denir.
                                                                    ALAY KÖŞKÜ

İstanbul şehremini operatör Cemil Paşa (Topuzlu) zamanında düzenlenerek 1912 yılında park haline getirildi ve halka açıldı. Toplam alanı 163 dönüm kadardır. Parkın girişinde sağ tarafta İstanbul şehremini ve belediye başkanlarının büstleri vardır. Parkın ortasından iki yanı ağaçlı yol geçer. Bu yolun sağında ve solunda dinlenme yerleri, çocuk bahçesi bulunmaktadır. Boğaza doğru kıvrılarak inen yokuşun hemen sağında bir Aşık Veysel heykeli, yokuşun sonuna doğru biraz üst kısımda ise Romalılardan kalma Gotlar Sütunu vardır.
                                                                GOTLAR SÜTUNU