16 Şubat 2013 Cumartesi

MİMAR SİNAN


Kayseri Ağırnas da 1489 yılında doğan sinan devşirme olarak İstanbul’a getirilmiş olup Yeniçeri ocağında inşaat işlerinde çalışmıştır. Osmanlı döneminde yetişen en büyük mimmardır. Yeniçeri ocağında olmasından dolayı katıldığı seferlerde gittiği ülkelerin mimmari yapılarını inceleme imkanı bulmuş mimari bilgisini geliştirmiştir.  Mihribah Sultan’a aşık olan sinan Yeniçeri ocağında Dilruba adını verdiği kadın görünümündeki çeşmeyi yapmış ve çeşmenin mimari güzelliği dillere destan olmuştur.  1539’ da mimarbaşı olan Sinan ;

84 Cami

52 Mescit

57 Medrese

5 Su kemeri

8 Köprü

20 Kervansaray

7  Darülkurna

17 İmaret

3 Darüşşifa

8 Mahzen

35 Saray

48 Hamam

22 Türbe ile birçok çeşme ve sebil yapmış olsada  eserleri arasında çraklık eseri diye adlandırdığı Şehzade Mehmet cami , Kalfalık  eseri Süleymaniye Cami ,Ustalık dönemi ise Edirne Selimiye camidir.

Mimar Sinan’ın yaptığı birbirinden muhteşem eserleri kadar Kanuni ile Hürrem Sultan’ın biricik kızları Mihribah Sultana olan aşkıda ölümsüzdür. Edirnekapı2 da ki Mihribah Cami ile Üsküdar meydanda ki Mihrimah Cami bunun en güzel kanıtıdır.

Mihr, mah ve Sinan’ın sırrı
Mihrimah, güneş ve ay (mihr ve mah) demektir. Nisan ayında mehtap yani mah, Çamlıca sırtlarından, Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin iki minaresi arasından doğarken, mihr yani güneş, Edirnekapı Mihrimah Camii’nin kubbesi üstünden batar. Bu bir tesadüf mü yoksa Mimar Sinan’ın dehası mı bilinmiyor.

 Çok gösterişli eserler yapmış olan Mimar Sinan’ın oldukça sade bir türbesi vardır. Türbesi Süleymaniye Cami Külliyesinin hemen alt yolunda fetva yokuşuna giderken sağ taraftadır.