17 Şubat 2013 Pazar

RÜSTEM PAŞA VE CAMİSİ
Haftanın her günü daima kalabalık olan Eminönü hava çok soğuk olmasına rağmen pazar sabahı bile  kalabalıktı. Her günkü kalabalık kadar olmasa da  diğer semtlere nazaran kalabalık sayılırdı. İstanbul’ un merkezi olarak kabul ettiğim Eminönü en boş anı geceleridir. Her sokağı her hanı ayrı bir tarih sayfasıdır. Her adın attığınız sokağın, alış veriş yaptığınız bir dükkanın muhakkak tarihsel bir geçmişi vardır.  Tarihe ev sahipliği yapmış Eminönü’ n den bu hafta zekası sayesinde Padişaha damat olmuş olan Rüstem Paşanın çinileri ile ünlü hatta  ünü dünyaya yayılmış olan camisini  tanıtmaya başlamadan önce Rüstem Paşa’dan bahsetmekte fayda var.
Hırvat kökenli bir devşirme olan Rüstem paşa Hürrem Sultan’a yakınlığı ve kıvrak zekasıyla hem Padişaha damat olmuş  hem de devlet yönetiminde iyi görevlere gelmiştir. 28 Kasım 1544 de Hadım Süleyman Paşanın azledilmesiyle sadrazam olarak göreve gelmiş, Şehzade Mustafa’nın 6 ekim 1553 de  Kanuni tarafından ölüm fermanının verilmesinden sonra görevden alınmış,yerine Kara Ahmet Paşa getirilmiştir. Kara Ahmet Paşa’nın 29Eylül 1555 de idamından sonra tekrar Sadrazamlık görevine getirilen Rüstem paşa 10 Temmuz 1561 de idam edilene kadar görevinde kalmıştır.   Mezarı Şehzade Mehmet Camisinde Şehzade Mehmet’in mezarının yanındadır.

Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultanın biricik kızları Mihribah Sultan ile evlenip Padişaha damat olan Rüstem Paşa’nın  Mimar Sinan’a yaptırdığı bu cami  Sultan Ahmet Cami gibi çinileriyle ünlüdür.

Daha önce Halil Efendi Mescidinin bulunduğu bu çukur alanı Mimar Sinan dükkanlar yaparak yükseltmiştir.  Caminin 2 girişi bulunmaktadır. 2 girişten de camiye merdivenle çıkılmakta olup  camiinin şadırvanı diğer camiler gibi caminin avlusunda değil de  caminin Eminönü’ nün  deniz tarafındaki  girişinin hemen yanındadır. Caminin içinde kullanılan çiniler İznik ve Kütahya da ki atölyelerde yaptırılmıştır.

Dışarıdan bakıldığında  bir görüntüsü olan caminin altındaki dükkanlarda ticaret halen devam etmektedir.  Caminin en çok ziyaretçisi turistler. İnşallah kısa sürede Kültür Bakanlığı restorasyonunu gerçekleştirirde pek çok kimsenin adını dahi bilmediği ama ünü dünyaya yayılmış olan cami eski ihtişamına kavuşur.