3 Haziran 2013 Pazartesi

HASEKİ HÜRREM SULTAN CAMİ VE KÜLLİYESİ

Haseki semtini bilmeyen yoktur. Haseki adının padişaha çocuk doğurmuş olan kadından geldiği söylensede bu semte asıl adını veren ve semtin tarihinin  tamamen değişmesini gerçekleştiren kişi Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Haseki Hürrem Sultan’dır.  


Haseki Hürrem Sultan yaşamı boyunca perde arkasından da olsa  devlet işlerinde nasıl etkin bir rol oynayıp  varlığını hissettirmişse, haseki semtinde ki  külliyesi  ile  de bu varlığını hissettirmeyi başarmıştır….

Avrat pazarı denilen ve kadınların bir mal gibi satıldığı bu yere bir külliye yaptırarak  buranın çehresini değiştiren Hürrem sultan tarihte ikinci sınıf insan muamelesi gören kadınların bir nevi savunucusu  olmuştur. 

Osmanlıda, esirlerin satışa çıkarıldığı ve halk arasında Avrat pazarı olarak bilinen yere Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın Mimar Sinan’a 1550-1551 yıllarında buraya bir külliye yaptırmasından sonra  semt Haseki adıyla anılmaya başlamıştır.


Semt gittikçe diğer semtler gibi eski tarihi dokusunu kaybetsede hala bir kaç  ahşap ev adeta zamana direnmekte.  

Semtin ilk girişinde solda Keyci Hatun Cami bulunmaktadır.
KEYCİ HATUN CAMİ


Camiyi geçtikten sonra solda Bayrampaşa medresesi ve külliyesi sizi karşılar.
BAYRAMPAŞA MEDRESESİ VE KÜLLİYESİ
IV. Murad zamanında Veziriazam Bayram Paşa tarafından 1635 yılında Haseki Külliyesi yakınında inşa ettirilen medrese, sıbyan mektebi, sebil, çeşme, türbe ve tekkeden müteşekkil külliyenin medresesi Haseki Caddesi ile Haseki Kadın Sokak’larının köşesindedir.HASEKİ HÜRREM SULTAN KÜLLİYESİ

1551’de Haseki Hürrem Sultan, Mimar Sinan’a yaptırmıştır. Cami, medrese, sübyan mektebi, imaret, darüşşifa ve çeşme yapılarından oluşmaktadır. İlk cami, Sinan’dan önce, 1539’da yapılmış.
                                                                        HASEKİ CAMİ
                                                                 KADINLAR KISMI

Külliye Caminin tam karşısında yer almaktadır.                                                                  İMARET HANE
                                                                                                         KÜLLİYENİN ÇEVRESİNDEKİ EVLER