8 Ağustos 2013 Perşembe

İSTANBUL FOTOĞRAF MÜZESİ

Gezmeyi hep ertelediğim fotoğraf müzesini gezdikten sonra nasıl böyle bir hata yapıp bu güzel eserleri görmekten kendimi mahrum bırakmışım diye hayıflanıp durdum. Fotoğraf tutkunlarının rüyası olan fotoğraf müzesinden  adımınızı attığınız andan itibaren adeta başka bir rüya alemine dalıp , tabiri caizse ağzı açık şekilde müzenin içinde dolaşır bir vaziyette buluyor insan kendini. 
Fotoğraflar şehirlerin,mekanların, yaşanmışlıkların tatlı veya acı olarak tarihe düşülen  en güzel notlarıdır.Artık her şeyin yerini dijitaller almış olsa da o eski siyah beyaz fotoğrafların insanların  hafızasında her zaman ayrı bir yeri vardır.
Her yaştan herkes fotoğraf çeker , ama önemli olan çekilen fotoğrafla beraber görsellikteki anı  en teferruatlı şekilde yakalaya bilmeyi bilmektir.Bir fotoğrafın en önemli özelliği  o fotoğrafın çekildiği zamandan sonra bile en  ufak ayrıntısı  ile beraber  tarihe ışık olabilmesidir.  
Müzede fotoğrafçılığın geçmişi ve bugünü bir tarihi kronoloji şeklinde sergilenmekte olup , 5 tane galerisi bulunmakta. Ayrıca  tarihe ışık tutan geçmişin izlerini en iyi şekilde yansıtan fotoğrafçıların başında Ara GÜREL’in de çektiği resimlerden kesitler de  sergilenmekte.  
 
                                                                  ARA GÜLER

                                             
                                                    AKTÜEL SERGİLER GALERİSİ

                                   BANU VARGI TÜMAY DÜNYA GÖZÜ GALERİSİ
BÜYÜK GALERİ

                                                    ÇAĞDAŞ FOTOĞRAF GALERİSİ

ÇETİN NUHOĞLU KLASİKLER SERGİSİ
 
                                                                       HRANT DİNK
                                         OSMANLI DÖNEMİNDE İLK RENKLİ FOTOĞRAF. MATBAACILIK ALANINDA BİR ÇOK YENİLİĞE İMZA ATAN AHMET İHSAN TOKGÖZ BEYİN ÇIKARTTIĞI SERVETİ FÜNUN DERGİSİ'NİN 1906 ŞUBAT AYI'NIN 72.SAYISININ KAPAĞI
 
NACİYE SUMAN (1881-1973)
İLK PROFESYONEL KADIN FOTOĞRAFÇIMIZ.
HANIMLAR FOTOĞRAFÇISI NACİYE İSİMLİ STÜDYOYU İSTANBUL'DA AÇTI.