4 Ağustos 2013 Pazar

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ -LEFKOŞE-


MUTLULUK VE GÜZEL GELECEK ,ONA İNANIP GÜZEL İŞLER YAPANLARINDIR.Birbirinden ayrılmayan iki sevgilinin tutkulu aşkı gibi , tanrıçası Afrodit olan Kıbrıs adasında tatil yapmanın ayrıcalıklı olduğu kanısındayım kimine göre sıkıcı bana göre ise Akdeniz’in en Akdenizlisi olan  bu cennet ada da bulunduğunuz süre içerisinde  gezecek ve görecek çok şey bulursunuz.  2002 den beri her yıl tatilimi burada geçirmeme rağmen her gelişimde sanki ilk defa gelmişim gibi  muhakkak farklı bir yanını keşfetmekteyim.


Afrodit’in Adonis’e olan büyük aşkının umutsuz gözyaşlarının meyveleri olan anemonların salındığı Kıbrıs’ta gezinmeyi hem de  kem gözlere karşı koruyucu olduğuna inanılan zeytin ağaçlarının dalları ile tütsülenmeyi de unutmadımJ) 


Kuzey Kıbrıs’ın kentleri


1.LEFKOŞE :
Adanın başkenti olan Lefkoşe şehri Venedikliler tarafından yapılmış olan 4,5km lik surlarla çevrili olup 11 burç ve 3 giriş kapısına sahiptir.


 

Lefkoşe’ de görülecek yerler ; Girne kapısı, Mevlevi Tekkesi, Venedik   Sütunu(Dikilitaş),Büyük Han,Büyük Hamam, Selimiye Cami( St.Sophia Cathedrali),Kumarcılar Hanı,Bedesten ( St. Nicholas Kilisesi),Taş eserler Müzesi, Arabahmet Cami,Arasta Çarşısı,Ermeni Kilisesi,Samanbahçe evleri, II.Sultan Mahmut Kütüphanesi,Haydarpaşa Cami (St. Catherine kilisesi),Derviş paşa konağı, Belediye Pazarı,Dr.Fazıl Küçük Müzesi ile Kıbrıs’ın tarihinde bir yara olarak hep kalacak ve ilk gün ki gibi hep acıyla hatırlanacak Barbarlık Müzesi.


  

 
 
 
 
 

MEVLEVİ MÜZESİ : Mevleviliğin Kıbrıs’a Osmanlıya geçmesinden sonra ( 1571 yılından sonra) Konya ve karamandan göç edenler tarafından getirildiği tahmin edilmektedir.


 


Girne kapısının hemen ilerisin de bulunan Mevlevi hane 16.y.y başlarında Emine Hatunun bağışladığı arazi üzerine yapılmış.


 
MEVLEVİ MÜZESİ


 

TARİHİ SAMAN BAHÇE EVLERİ:   1900’lü yıllarda Kıbrıs Evkaf Murahhası Musa İrfan Bey tarafından başlatılan 72 konutluk ilk ‘’sosyal konut projesi’’dir.


  
 
 

Barbarlık Müzesi : Kumsal Mahallesi İkinci İrfan Bey Sokak’ta bulunuyor. Müze tek katlı, bahçeli ve tam köşede şirin bir ev aslında. Lefkoşa Belediyesi sonradan bu sokağın adını Nihat İlhan’ın eşi “Mürüvvet İlhan Sokak” olarak değiştirmiş. Müze 1 Ocak 1966 tarihinde açılmış. 1975 yılında onarım görmüş. 1980 yılında Bakanlar Kurulu Kararı’yla kamulaştırılmıştır. Müzenin duvarlarındaki siyah-beyaz fotoğraflar Rumların 21 Aralık 1963’teki katliamları sonucunda kadın, erkek, genç, ihtiyar Kıbrıslı soydaşlarımızın şehit edilişlerini, bu soydaşlarımızın evlerinin, köylerinin yakılıp yıkılışını yansıtıyor bugünlere…Büyük Hamam: Lefkoşa Surlariçi İrfan Bey Sokağı’nda bulunan kesme taştan yapılmış bir Klasik Osmanlı Dönemi yapısıdır. Lala Mustafa Paşa Vakfı’na gelir sağlamak amacıyla yapılmış olup Mazbuta Vakıf kapsamına girmektedir. Lüzinyan Dönemi’ne ait (1192-1489) St. George de Poulains Kilisesi’nin kalıntılarından yararlanılarak yapıldığı kabul edilmektedir.


 
 
 
 
Büyük Han:Osmanlı dönemine ait olup 1572 yılında adanın ilk Osmanlı Valisi Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafından yaptırıldığı tahmin edilmekte.  68 odadan oluşmaktadır.  . Hanın zemin katındaki odalar dükkan, depo ve ofis olarak kullanılmıştır. Üst kattaki sekizgen bacalı birer şömineleri olan odalar ise yatak odalarıdır.

Anadolu’da sık rastlanan benzerleri gibi olmasına rağmen, bir farklılığı da mevcuttur. Bu tip han ve kervansaraylar genellikle tek bir ana kapıya sahip olmalarına rağmen, Büyük Han’ın bir girişi daha bulunmaktadır. Otantik bir Türk kahvesi; ve  yerel mutfağın seçkin ve taze örneklerini sunan bir restoran bulunmaktadır.

 

Selimiye Camii (Snt. Shopia Katedrali): Bugünkü adıyla “Kıbrıs  Selimiye Camii” Hagia Sophia adı verilen bir bizans klisesi üzerine inşaa edilerek, 1208 yılında yapımına, Latin Başpiskoposu Eustorge de Montaigu tarafından yapılan girişim sonucu başlanmıştır. 1326 yılın katedral kutsanmış ve ibadete açık hale getirilmiştir. Tabi ki bu yapı, günümüze gelene kadar bir çok etkiye maruz kalmış ve değişimler yaşamıştır. Lüzinyanlar döneminde de açık olan bu ibadethane, Kıbrıs’ın en büyük ibadethanesi olduğu için, o dönemde taç giyme törenleri de yine bu mekan da yapılıyordu.


Yapı 1571′de Kıbrıs’ın en büyük camiisi olarak ibadete açılmıştır. Camii ‘nin adı Kıbrıs’ın fethi sırasında; 1954 yılına Padişah 2. Selim anısına ismi değiştirilerek bugünkü Selimiye Camii adını almıştır.
 

VENEDİK SÜTUNU
 

DR.FAZIL KÜÇÜK MÜZESİ
 
RUM KESİMİNE GEÇİŞ  GÜMRÜĞÜ
 

                                                    KIBRIS İSLAM ESERLERİ MÜZESİ