21 Ekim 2013 Pazartesi

DENİZ MÜZESİ

Köklü bir mirasa sahip olan Türk denizciliği Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra 1455 yılında Kasımpaşa! Da Tersane-i Amire’yi kurmasından sonra kara ve deniz imparatorluğu haline gelmiştir.

Çaka Bey,Umur Bey,Kemal Reis,Piri Reis,Barbaros Hayrettin Paşa,Turgut Reis, Seydi Ali Reis gibi ünlü denizciler ile tarihe damgasını vurmuştur.

Deniz Müzesini  3 bölüm olarak incelemek gerek.

1. Tarihi Kayıkların sergilendiği bölüm
2. Ahşaptan yapılmış eserlerin sergilendiği bölüm

3. Türk Deniz Tarihine damgasını vurmuş şahıs,gemi ve olayların tematik olarak sergilendiği bölüm.


1. Tarihi Kayıkların Sergilendiği Bölüm:  Bu bölümün girişinde 12 adet büst , Atatürk’e ait 3 adet sandal, Tarihi Kadırga, 30 adet saltanat kayığı ve muhtelif tekneler, 33 adet tablo,15 adet top,33 adet gemi yarım modeli bulunmakta. 

ATATÜRK'E AİT KAYIKLAR
TARİHİ KADIRGA


2. Ahşaptan Yapılmış Eserlerin Sergilendiği Bölüm :  Tersane-i Amire’nin atölyelerinde  ahşaptan imal edilmiş olan Armalar,Padişah Tuğraları ve Gemi baş ve kıç figürleri bulunmakta.

Arma: bir aileye,bir hükümdara,bir şehre yada bir hükümete ait olan ayırt edici işarete denilmektedir. Osmanlı Devleti uzun süre Padişah Tuğralarını arma olarak kullanmıştır. Armada bir çok silah ve simge bir arada kullanılmıştır.

Gemi baş ve kıç armaları: Osmanlı Devleri gemilerde çeşitli hayvan figürlerini özelliklede kuş,aslan,kaplan,at ve ejder gibi güçlü yırtıcı hayvanları seçmişlerdir. 

BAHRİYE NAZIRI ODASI

BAHRİYE NAZIRI ODASI

BAHRİYE NAZIRI ODASI

GEMİ BAŞ FİGÜRÜ

ABDÜLAZİZ (1861-1874) TUĞRALARI

GEMİ BAŞ FİGÜRÜ KARAKUŞGEMİ BAŞ FİGÜRÜ

 3. Türk Deniz Tarihinde Sayfalar Bölümü :   Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle başlayıp Çanakkale Savaşı’na kadar olan süreçte tarihe damga vurmuş olayların sergilendiği bölüm.

  • İSTANBUL’UN FETHİ :    Haliç’e çekilen zincirler.

HALİÇE ÇEKİLEN ZİNCİRLER
  • PREVEZE DENİZ ZAFERİ:  Kanuni Sultan Süleyman döneminde Kaptanı Derya Barbaros Hayrettin Paşa komutasında kazanılan savaşa ait eserler.     
    • MAHMUDİYE KALYONU VE KIRIM HARBİ : 1853-1856 yılları arasında ki Kırım Harbinde ki Sivastopol muharebesinde önemli başarılar elde etmiş olan Mahmudiye Kalyonuna ait eserler.
  • RAUF ORBAY VE HAMİDİYE KRUVAZÖRÜ :  Balkan savaşı sırasında Yunan donanmasına büyük kayıplar verdiren Hamidiye kruvazörü ve Rauf Orbay’a ait eserler.
  •  


  • NUSRET MAYIN GEMİSİ VE ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞI:  Nusret Mayın Gemisi’nin 7-8 Mart 1915 gecesi 26 mayın dökmesi üzerine  18 Mart 1915’ te Çanakkale Savaşı’nın tarihi değişmiştir. YAVUZ ZIRHLISINA AİT PERVANE

YAVUZ ZIRHLISINA AİT SİMÜS TİPİ OCAKLIK DEMİR

AMİRATTİ TİPİ DÖVME  GEMİ DEMİRİ