15 Nisan 2014 Salı

CUMHURİYET EĞİTİM MÜZESİ

EĞİTİM AHLAK –ÖĞRETİM BİLİMDİR.

Eğitim ; Yeni kuşakların toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, bireyin kişiliklerini geliştirmelerinde kılavuzluk etmektedir.   Eğitim insanın hayatının her yerinde, her zaman kullanacağı bir bilgi aktarımıdır. Örnek olarak yalan söylememek, vatanını sevmek, iyi insan olmak, yere tükürmemek, başkasının haklarına saygı göstermek, hatalardan ders çıkarmak, haksızlığa göz yummamak gibi bir nevi doğru insan olmanın inceliklerini öğrenme sanatıdır.  İyi bir eğitimin saldım çayıra mevlam kayıra zihniyeti ile sabaha kadar internette vakit geçiren anne, babalarla da olmayacağı kesin.

Öğretim ise ;  okullar, kurslar ve üniversiteler  vasıtasıyla bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmesidir.

Bireyin eğitim hayatında kılavuzluk yapan kişinin karakteristik yapısı da çok önemlidir. Eğitim hayatına bozuk karakterli biri ile başlayan bireyin hayata 1-0 mağlup başladığına inanmaktayım, çünkü  ‘Kılavuzu karga olanın burnu boktan kurtulmaz’ diye meşhur sözün her zaman doğruluk payı vardır.  Lakin bunun değişme imkanı da ancak  öğretim ile eğitimi de aynı anda yapan , velilerden çok öğrencileriyle haşır neşir olan öğretmenlerin  sayesinde olacağı aşikardır.

Kötü bir eğitimin öğretime faydası olmamıştır, şayet bunun tersi olsaydı kitap taşıyan eşeklerin müderris olması lazımdı… 

Eğitim ve öğretimle ilgili düşüncelerimi paylaştıktan sonra gelelim Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde bulunan  CUMHURİYET EĞİTİM MÜZEMİZE.

Müze binası Osmanlılar döneminde 1454’ te ‘’DIMIŞKİHANE’’ adıyla  (kılıç yapılan yer ) kurulan  Kılıçhane binasıdır. Bina 1730-1754 yılları arasında I. Mahmut döneminde yeniçerilerin elbiselerinin dikildiği DİKİMHANE’ ye çevrilmiştir. 1789-1807 yılları arasında III. Selim  döneminde ise  yeniden Kılıçhane olarak hizmete devam etmiştir. 1868 yılında bu bina ve çevresindeki yapılar da içine alınarak  (bugün cumhuriyet müzesi olan yerde dahil ) Sanayi Mektebi  kurulmuştur.  Bu okul günümüzde  Sultanahmet Endüstri ve Meslek Lisesi olarak devam etmektedir.
  
Müzede resimler, okul künye defterleri, çeşitli dönemlere ait diplomalar, karne ve sicil defterleri, öğretmen okulu diplomaları, okullarla ilgili belgeler, gazete kupürleri, madalyalar ve eğitim araçları sergilenmektedir.