26 Haziran 2014 Perşembe

ADANA
 Pamuğun ana vatanı. Kebabına şiir yazılar şehir.

Adana yılın 360 günü güneşli havası ile güler yüzlü insanlarının  olduğu ,nisan ayın da sokakları  mis gibi portakal çiçeği  kokan en güzel ilimizdir. 
Mütevazilikte tarih yazan Sabancıların yaptırmış olduğu muhteşem cami ilin en güzel eseridir. Camiyi gezerken  sabancı ailesinden rahmetli olanlara dua etmeden ayrılmadık.   Bu camide edilen dualardan merhum sabancıların ruhlarının şad olduğu kesindir. 
Sabancı camisini gezdikten sonra  İnsanın yaşarken değilde asıl öldükten sonra bile iyi bir şekilde minnetle hatırlanmasının dünya servetlerinden daha değerli olduğu ,hiçbir maddiyatla paha biçilemediğini bir kez daha anladım.

Şehri ziyarete  gelenler  buraya has olan bazı tatları muhakkak  denemelidir. Şayet  yemeden, içmeden , görmeden  dönerseniz Adana’ya hiç gelmemiş olursunuz.

·        Bol yeşillik ve sumaklı soğan salatası ile Adana Kebabı ve Çartlak (ciğer ) Kebabı , Sıkma ,Lahmacun, İçli köfte, Çiğköfte ,Analı Kızlı, Mumbar ,özellikle akşamları satılan  Şırdan dolmasından yemeli, buz gibi Bici Bici, Karakuş,Taş kadayıf ve  Halka tatlısının tadına bakılmalı, Acılı Şalgam suyundan muhakkak içmelidir. Aşlamayı da göz ardı etmemek gerekir.
ADANA KEBABI


     
CARTLAK (CİĞER) KEBABI

                                                                            ŞALGAM SUYU
 


BİCİ BİCİ 

·        Arkeoloji müzesi ile  Atatürk evini gezmeli.

·  Tepebağ da ki eski Adana evleri , Bebekli Kilise ,Büyük Saat,Küçük Saat,Ulu Cami, Sabancı Merkez Cami, Taş Köprü,Eski çarşılar muhakkak gezilmeli.
Kebabın da şiiri olur mu demeyin pek çok konuya ait şiir okumama rağmen kebap için yazılan şiiri ilk defa kebabın vatanı Adana’da okudum.


Peki Adana İsmi Nereden Gelmektedir

Bir antik Grek-Roman efsanesi'ne göre Adana ismi kökenini; Seyhan Nehri (Sarus) yakınlarında bir yere gelip Adana'yı kuran Uranus'un iki oğlu Adanus ve Sarus'tan almaktadır.

Şehrin ismine ilişkin daha eski bir efsaneye göre ise Akad, Sümer, Babil,Asur ve Hitit mitolojileri tarafından ormanın yakınlarında yaşadığına inanılan ve Tesup veya Ishkur olarak da bilinen gök gürültüsü tanrısı Adad'ın ismi bu bölgeye verilmiştir.

Bu savı kanıtlayan Hititlilerin isimleri ve el yazmaları o bölgede bulunmuştur. Bu teori Gök gürültüsü Tanrısı'nın çok fazla yağmur getirmesi ve bu yağmurun bölgeye büyük bir bolluk sağlamasından beridir devam eder. Bu tanrı yörenin sakinleri tarafından sevilir ve saygı duyulurdu. Onun şerefine, söz konusu bölge "Uru Adaniyya;" diğer bir deyişle "Adana Bölgesi" olarak anılmaya başlanmıştır..

ADANA’NIN İLÇELERİ

Tufanbeyli ,Saimbeyli , Feke, Kozan , Aladağ , Pozantı , Karaisali, İmamoğlu, Sarıçam, Çukurova,Seyhan, Yüreğir, Ceyhan, Yumurtalık.

ADANA TREN GARI
ECZ. MUSTAFA RIFAT GÜLEK Eczanesi ve Kütüphanesi.
Eczacılık tarihinde önemli bir yer olan, Adana’nın ilk Türk Eczanesi’ dir . Abidinpaşa caddesinde ki bu tarihi eczane  restore edildikten sonra binanın  üst katı kütüphane olarak hizmet vermeye başlamış.
ECZ.MUSTAFA RIFAT GÜLEK ECZANESİ VE KÜTÜPHANESİ

MURAT PALAS OTELİ


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün  Yıldırım Orduları Grup Komutanlığını Tuğgeneral(mirliva) rütbesiyle Alman Generali Liman Von Sanders’ten 31 Ekin 1918 günü akşamı o zaman ki adı ‘’MURAT PALAS OTELİ ‘’ olan bu binadan DEVİR ve TESLİM almıştır.    
.                                       Günümüzde bakımsız bir iş hanı olarak kullanılmaktadır.

ŞEYH CEMİL NARDALİ KONAĞI


Cumbalı 3 katlı olan tarihi konak 
Milli Mücadele’de askeri karargah 
olarak kullanılmış ayrıcı  katliamdan kaçan 
Türklerin konakladığı ve Büyük Önder Atatürk’ün Adana'ya geldiğinde kaldığı yerdir.TAŞKÖPRÜ

Kent merkezinde  Seyhan Nehri üzerinde Adananın simgesi olan köprü bir Roma dönemi eseridir. Roma İmparatoru Hadrian yaptırmıştır. Dünyada hala kullanılan en eski köprüdür.   

  

SABANCI MERKEZ CAMİSeyhan Irmağı kenarında 1998 yılında hizmete açılmıştır. Cami , 4 ders odası, 10 itikaf odası, imam ve müezzin odaları, sohbet odaları ve şadırvan ile her türlü imkana sahiptir. Caminin batı kısmında, müstakil bir bölüm olarak araştırmacılara ve halka hizmet vermek üzere, klasik ve dijital bir kütüphane de bulunmakta. Sebil Çeşme'sin den özel dini günlerde bal şerbeti sunulmakta.ARKEOLOJİ MÜZESİ

Müze, Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuştur. Bu nedenle Türkiye'nin en eski on müzesinden birisidir.

ATATÜRK EVİ  MÜZESİ

15 Mart 1923'te Atatürk eşi ile birlikte Adana'ya geldiğinde, Ramazanoğulları'n dan Suphi Paşa'ya ait olan bu binada ağırlanmışlardır. 

Atatürk'ün Adana'ya gelişi her yılın 15 Martında resmî törenle bu binada kutlanmaktadır.

Bina geleneksel Adana evlerindendir.


Alt Kat
Çalışma Odası: Kurtuluş Savaşı sırasında ve sonraki yıllarda çıkan yerel gazetelerden Yeni Adana, Türk Sözü, Çukurova, Dirlik gazetelerinin yer aldığı bölümdür.
Kütüphane: Osmanlıca ve Türkçe (Latin harfleriyle) yazılı 2000'e yakın kitap vardır. Kitapların çoğu bağış yoluyla sağlamıştır.
Üst Kat
Sofa: Emekli subay Nevzat Duruak tarafından yapılmış olan Atatürk'ün mumdan heykeli yer almaktadır.
Yatak Odası: Pirinç karyola, sim işlemeli yatak, masa örtüsü, ayrıca Maraş işi iki koltuk ve elbise dolabı bulunmaktadır.
Çalışma Odası: Maraş işi koltuk, masa, sandalye, telefon, dolap ve Atatürk' ün portresi bulunmaktadır.
Basın Odası: Vitrin içerisinde Yeni Adana Gazetesi'nin ciltlenmiş Pozantı nüshaları ve çalışanlarının çerçeveli resimleri bulunmaktadır.
Mücahitler Odası: Gani Girici' nin ve bazı mücahitlerin portreleri, Gani Girici' ye ait madalya ve Atatürk'ün ölüm anına, 9:05'e ayarlanarak durdurulmuş bir saat bulunmaktadır.
Oturma Odası: Cevizden sandalye, nargile, madeni mangal, kilim ve halılar bulunmaktadır.

Hatay Odası: 
Atatürk Adana'ya geldiğinde, Ayşe Fitnat hanımın başkanlığında bir grup Fransız işgalindeki Hatay'dan gelerek Atatürk' ün huzuruna çıkmış ve ona siyah gül hediye etmiştir. Buna karşılık, Atatürk de "Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde kalamaz." demiştir. Bu olayı anlatmak için mankenler konmuştur. Ayrıca ceviz oymalı sehpa, Türk bayrağı ve Hatay'dan gelen heyetin çeşitli boylarda fotoğrafları  sergilenmekte.
Silah Odası: Cins ve ebatları değişik tüfekler, tabancalar, paşa apoleti, Atatürk' ün doğduğu evin maketi, Anıtkabir'e Osmaniye'den giden taşın numunesi ve vitrin içerisinde çeşitli yıllara ait madeni paralar bulunmakta.
Yaver Odası: Atatürk'ün yaverinin kaldığı oda içerisinde pirinç karyola, sim ve gümüş işlemeli yatak örtüsü, ceviz kaplamalı elbise dolabı, madeni ibrik ve leğen bulunmakta.
Kuva-yi Milliye Odası: Atatürk, İsmet İnönü ve Kuva-yi Milliye döneminde emeği geçen ve Kuva-yi Milliye hareketini başlatanların büstleri bulunmakta.

ADANA SİNEMA MÜZESİ  Yeşilçam’hizmet etmiş Adanalıların başında Yılmaz Güney, Abidin Dino, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Muzaffer İzgü , Şahin Kaygun, Ali Özgentürk , Yılmaz Duru, İrfan Atasoy , Yılmaz Köksal, Şener Şen, Ali başta gelir.


Bu müzede Yılmaz Güney, Abidin Dino ve Orhan Kemal ‘e  ait balmumu heykeller, binlerce film, film afişi, fotoğraf, sanatçılara ait özel eşyalar bulunmaktadır. Ayrıca 1891 yılından beri Türkiye’de yayınlanmış, 3500 parçalık fotoğraf ve sinema kitap koleksiyonu da bu müzededir


     


 HACI ÖMER SABANCI KÜLTÜR MERKEZİ
                                                                                                                               

ADANA DEVLET TİYATROSU
ADANA TİCARET ODASI                      
SAN POL BEBEKLİ KİLİSE
                                                               
                                                                                                      
KEMERALTI CAMİ
Ramazanoğlu Piri Paşa döneminde Hacı Mustafa Bey tarafından 
1548 yılında yaptırılmıştır.                  

KEMERALTI CAMİ 

YAĞ CAMİ 
                             
  
            
YEŞİLOBA ŞEHİTLİĞİ MÜZESİ VE 
MİLLİ MÜCADELE KÜTÜPHANESİAdana’nın Fransız işgali sırasında yaşadığı sorunları anlatan heykellerin olduğu şehitlik  ile  Milli Mücadeleyi anlatan kitapların bulunduğu Milli Mücadele Kütüphanesi görülmesi gereken yerlerden biri.


ADANA KÜLTÜR SANAT MERKEZİ
Eski  kız lisesi binası günümüzde Adana Kültür ve Sanat Merkezi olarak faaliyet göstermektedir.

Müzede kız lisesine ait tarihi eğitim malzemeleri ile tarihi fotoğraflar sergilenmekte olup . Bunun yanı sırı yine bu binada  Mehmet Baltacı Fotoğraf müzesi ile Kent Kütüphanesi ve Gazete arşivi de bulunmaktadır.

MEHMET BALTACI FOTOĞRAF MÜZESİ

Adana’nın en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan Mehmet Baltacı’nın anısını yaşatmak üzere  açılmıştır. Tarihi  fotoğraf makineleri ile Adana’nın nostaljik resimleri de sergilenmekte.
 ADANA KENT KÜTÜPHANESİ VE GAZETE ARŞİVİ
 Burada Adana ile ilgili tüm yazılmış kitap,gazete,dergi ,makale gibi tüm verilere kolayca ulaşılabiliyor, 1920 den beri Adana da çıkan tüm gazeteleri de  dijital ortamda okuma imkanı mevcut.