21 Temmuz 2014 Pazartesi

KONT ÖDÖN SZECHENYI İTFAİYE MÜZESİ

1714 yılına kadar İstanbul’ da çıkan yangınlar belli yerlerde muhafaza edilen balta, kova,merdiven,kürek gibi malzemelerin yangın çıktığı zaman halk tarafından kullanılarak yangına müdahale edilirdi.


Osmanlı İmparatorluğu’n da düzenli yangın söndürme teşkilatı Lale Devri Sadrazamı ve Sultan III. Ahmet’in Veziriazamı olan Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından kurulmuştur.
Fransız asıllı gerçek adı DAVİD olan on kişilik ailesi ile 1716 yılında İstanbul’a göç edip Galata bölgesine yerleşen Gerçek Davut Ağa 1717 yılında Kaptan-ı Derya Aşçı İbrahim Paşa ile gönüllü olarak Venedik Seferine çıkar,düşman gemilerini batırılmasında büyük bir ustalık gösteren Davut sefer dönüşü tüm ailesi ile beraber Müslümanlığı kabul eder.


16 Ocak 1720 yılında kendi icadı olan çardaklı tulumbası ile Tophane meydanında gelen yangında başarı sağlayınca Veziriazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa tarafından kendisine Ağa unvan’ ı verilir ve  150 kişilik bir grup kurulur. Tulumbacılar Ocağı’nın başında Ağa ünvan’ı ile 1734 yılına kadar görev yapmıştır.  Haseki hastanesinin arka taraflarındaki mezarı  1940 yılında naşı buradan alınarak Edirnekapı Şehitliğine nakledilmiştir. 

14 Aralık 1839 tarihinde Macaristan’ın Bratislava kentinde dünya gelen Kont Ödön Londra’da kaldığı üç yıl boyunca itfaiye hakkında geniş bir bilgi ve birikimi edinmiş. 1871 yılında Sultan Abdülaziz Han’ın daveti ile İstanbul’a gelen Kont Ödün İstanbul için  askeri yapıda bir itfaiye Teşkilatının kuruması gerektiği fikrini söylemiş ve zamanın belediye itfaiyecilerine teorik bilgiler vermiş, 24 Kasın 1874 yılında İtfaiye alayı başöğretmenliğine atanmıştır.

Olağan üstü başarılarından dolayı 1877 yılında Miralay rütbesi verilmiş 1883 yılında Ferik’liğe yükselmiştir. 40 yıl boyunca bu ünvanı taşımıştır. 23 Mart 1922 yılında vefat etmiş ve burada defnedilmiştir.

İlk itfaiye müzesi Fatih ilçesinde ki İtfaiye binasının yanındaki ek binada 1931 yılında itfaiye çalışanları tarafından kurulmuştur.

23 Eylül 1998 yılında müze’nin adı KONT ÖDÖN SZECHENYI İTFAİYE MÜZESİ olarak değiştirilip   15 Mart 2013 günü bugünkü binasına taşınmış.