16 Aralık 2014 Salı

GALATA

Galata, uzun yıllar boyunca rıhtımıyla ülkenin dışa açılan bir kapısı olmuştur. Tarihî olarak denizcilerin bir uğrak yeri olma niteliğini taşımıştır.

II. Mehmed'in İstanbul'u fethinden önce bir Ceneviz kolonisi olan ve etrafı daha sonra yıkılan surlarla çevrili olan bölge, Osmanlılara barış ile teslim edildiği için geniş ölçüde ayrıcalıklar tanınmıştır ve bu durum Osmanlı İmparatorluğu'nun sonuna kadar devam etmiştir.

GALATA KULESİ
1348 yılında yapılan kule 68 metre yüksekliğinde 165 metre çapındadır. 16.yüz yılda zindan olarak kullanılan kule daha sonra Kasımpaşa tersanesinin levazım ambarı olarak da kullanıştır.  1714 yılında Osmanlıda ilk kurulan itfaiye teşkilatından sonra kule yangın gözetleme kulesi olarak hizmet vermeye başladı.
Kule’nin çanı bugün İstanbul Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

DOĞAN APARTMANI
1895 yılında inşa edilen bina pek çok  el değiştirdikten dolayı değişik isimlerle anılmış , daha  sonra en son sahibi Yapı Kredi Bankasının kurucusu Kazım Taşkent’e geçince binanın ismi Kazım Taşkent’in İsviçre ‘de ölen oğlunun adıyla anılmaya başlamıştır. 


 


KAMONDO MERDİVENLERİ

Merdivenlerin ismi Osmanlı imparatorluğun da mülk edinme hakkı elde eden ilk yabancı uyruklu kişi olan Avram Kamonda ‘dan gelmektedir. 18. y.y sonlarında İstanbul’a gelen aile finans işleri uğraşmıştır. 1873 yılında Paris’te vefat eden Avram Kamonda vasiyeti üzerine Hasköy mezarlığına gömülmüştür.KAYNAK : İSTANBUL’UN GEZİ REHBERİ İSMAİL GÜZELSOY