28 Nisan 2015 Salı

MAÇKA -VALİDE ÇEŞMESİ-AKARETLER

MAÇKA DEMOKRASİ PARKI
DolmabahçeMaçkaNişantaşı ve Harbiye arasındaki geniş bir alanı kaplar.Sık ağaçlıklı küçük kulübelerle bezenmiş ve yanından dere akan bir vadi olarak tanımlanan bu bölgenin at sürme, piknik ve mesire alanı olarak kullanıldığı sanılır. yine bu dönemlerde parkın yanında akan nehirde kayık gezileri düzenlendiğine dair bilgiler yer alır.


Eski Türk Devlet Adamlarının  heykelleri 






Parkın küçük sakinleri huzur içinde yaşamlarına devam etmekte. Darısı tüm semtlerdeki hayvanların başına...

                     





MAÇKA ÇEŞMESİ
 Sultan II. Abdülhamit’in ünlü İtalyan mimar Raimonda D’aran-co’ ya özel olarak yaptırdığı çeşmedir . İlk bulunduğu yer Tophane de ki Nusretiye Cami önüdür.

1958’ de Tophane de ki Nusretiye Cami önün deki yol genişletme çalışmaları sırasında Maçka’ ya taşınmıştır. 
MAÇKA ÇEŞMESİ


İTÜ MAÇKA MADEN FAKÜLTESİ


İTÜ MAÇKA MADEN FAKÜLTESİ



İTÜ TEKNİK OKULU

MAÇKA CADDESİ

SÜLEYMAN SEBA CADDESİ GİRİŞİ

VİŞNEZADE  - VALİDE ÇEŞME

Fatih Sultan Mehmet’in askerlerinden Ekmekçibaşı Ali Efendi o dönenlerde gelip buraya bir cami yaptırmış ve burada bir yerleşim alanı meydana getirmiştir. Ekmekçibaşı Ali Efendi Cami o döneme aittir.

1664’ te  Vişnezade Kazasker  İzzet Efendi’nin yaptırdığı cami semte adını vermektedir.

Şairler parkı ve Valide çeşmesi 

Sultan II.Mahmud’un eşi ve Sultan Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından 1839 yılında yaptırılmıştır.
VALİDE ÇEŞMESİ

VİŞNEZADE CAMİ
ŞAİRLER PARKI
NEYZEN TEVFİK

BEHÇET NECATİGİL

ÖZDEMİR ASAF

SABAHATTİN KUDRET AKSAL

CAHİT KÜLEBİ

  
     ŞAİR NİGAR HANIM-BEHÇET NECATİGİL-CAHİT SITKI TARANCI - NEYZEN TEVFİK-
OKTAY RIFAT-ORHAN VELİ- SABAHATTİN KUDRET AKSAL

NECATİ CUMALİ


ORHAN VELİ



METİN YURDANUR

SÜLEYMAN SEBA

AKARETLER

Sultan Abdülaziz dönemin de Dolmabahçe Saray’ın  da  çalışan muhafızlar ve ağaların kalması için  lojman bir kısmı da kira konutu olarak tasarlanmış olan bu evlerin yapımına 1875'te başlanmıştır Mimarı Sarkis Balyan'dır.  Bu evlerden gelecek gelirle Aziziye Camisinin yapımı düşünülmüştür.  Bu sıralı evler Türkiye’ de ki ilk toplu konut olma özelliğini taşımaktadır.

1912-1919 yılları arasında Ulu önderimiz Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanımda bir süre bu evlerde 76 numarada ikamet etmiştir. Bu ev günümüzde ATATÜRK MÜZESİ olarak ziyaretçilere açılmıştır. 











MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MÜZESİ

 Giriş katında,  Atatürk’ün vakıflar üzerine söylemleri, Atatürk ve vakıflar, Akaretlerin vakfiyesi, mimarı anlatılmaktadır.

Birinci katta Balkan savaşları ve göç, Çanakkale’de Mustafa Kemal, Mustafa Kemal’in çalışma odası canlandırmaları bulunmaktadır.

İkinci katta
 Mustafa Kemal ve ailesi, yazdığı mektuplar, İstanbul’daki son günleri anlatılmaktadır. Bunlar çeşitli film projeksiyonlarla canlandırılmaktadır.

Çatı katında ise idari birimler, arşiv, kütüphane ve toplantı salonu yer almaktadır.