BLOG HAKKINDA

Gezdiğim tarihi mekanlarla ilgili paylaştığım açıklama metinleri o yerlerle ilgili okuduğum kitaplardan veya gittiğim kütüphanelerden aldığım notların paylaşımıdır.

Daha detaylı ve doyurucu bilgilere  sahip olmak isterseniz kaynak olarak yayınladığım kitapları okumanızı tavsiye ederim.

Üç kıtaya yayılmış, cihana hükmetmiş Osmanlıyı  tam manasıyla öğrenmek isteyenler için Sayın İlber ORTAY’lı nın bilgileriyle hazırlanmış BİR ZAMANLAR OSMANLI -PADİŞAHLAR ATLASI , ve OSMANLI’YI YENİDEN KEŞFETMEK 1 ve 2  adlı eserler bilinen sıkıcı tarih kitaplarının tam aksine sürükleyici eserler olup ben okurken büyük keyif aldım.

Osmanlı da ki harem dairesi ve cariyeler ile bilgileri Nurhan ATASOY’un kaleminden HAREM adlı kitaptan ve TBMM MİLLİ SARAYLAR DAİRE BAŞKANLIĞI’ nın yayınlamış olduğu HAREM ve CARİYELİK adlı eserden ;

Topkapı sarayı ile bilgileri TOPKAPI SARAYI MÜZESİ REHPER’ in den , diğer saraylar ve kasırlarla ilgili bilgileri  HALUK Y. ŞEHSUVAROĞLU’nun kaleme aldığı TBMM MİLLİ SARAYLAR DAİRE  BAŞKANLIĞI tarafından yayınlanan İSTANBUL SARAYLARI adlı eserlerden yararlandım.

Fatih ilçesinde ki tarihi yerler hakkındaki ansiklopedik bilgileri ise Fatih Belediyesinin yayınladığı FATİH REHPERİ adlı kaynaktan temin edilmiştir. 

Ayrıca gezdiğim tarihi mekanların tanıtım broşürlerinden ve kendi sitelerindeki tanıtım  bilgilerinin de çok katkısı olmuştur. 

  
Kitapları müzelerdeki satış yerlerinden müze kartla indirimli alma imkanı mevcut.

Blog ile ilgili bana ecengiz2011@hotmail.com veya duygu.yumgi@gmail.com adreslerinden ulaşa bilirsiniz.